Techtogether Valós ipari problémákon ötleteltek mérnökhallgatók

Valós ipari problémákon ötleteltek mérnökhallgatók

Pardavi Mariann | 2014.04.10 08:02

Valós ipari problémákon ötleteltek mérnökhallgatók

2007 óta minden évben megrendezi a győri Széchenyi István Egyetem azt a programot, melynek során a mérnökhallgatók egy több napos rendezvény során találkozhatnak valós ipari problémákkal. Ezúttal március végére esett a rendezvény.

Hirdetés

A nyolcadik Gépész- és Mechatronikai mérnök Hallgatók Országos Konferenciája ezúttal Szabó József és Körmendi Mátyás főszervezőkhöz kapcsolható, akik jelenleg is egyetemi tanulmányaikat folytatják a győri intézményben. Mint ismertették, a GMHOK során a hallgatók feladata, hogy megoldási javaslatokat találjanak a támogató cégek által felvetett problémákra. Idén az Audi Hungária Motor Kft. állt főszponzorként a rendezvény mögé, valamint adott feladatot és mentorálta a csapatokat a Borsodi Műhely Kft., a Jankovits Hidraulika Kft., a LuK Savaria Kuplunggyártó Kft., a Nemak Győr Kft., a Rába Járműipari Holding Nyrt. és az SMR Hungary Bt. is.

– Minden olyan magyar felsőoktatási intézmény részt vesz, ahol van gépész és mechatronikai műszaki képzés, sőt érkezett határon túli csapat is – kezdte Körmendi Mátyás. – A cél az, hogy a hallgatók a meglévő elméleti tudásukat használva kreatívan ötleteljenek a cégektől kapott feladatokon. A megoldási javaslatokat egyébként a vállalatok sok esetben később hasznosítják is. Egy korábbi versenyen az egyik csapat olyan megoldást kínált egy autóipari beszállító számára, melyet egy továbbfejlesztett modellen később használtak is. Vagyis a vállalatok számára ez a verseny azért előnyös, mert régóta görgetett problémákra kaphatnak friss ötleteket. Emellett személyesen is találkozhatnak a hallgatókkal, s ez többet jelent az önéletrajznál: láthatják mennyire aktív, hogyan dolgozik csapatban.

Körmendi Mátyás és Szabó József szervezők

A csapatokat egyébként nem egyetemenként, főiskolánként lebontva osztják be, hanem vegyesen, hiszen a munka világába kerülve sem ismerős arcokkal kell dolgozni. A csapatmunka megismerésén túl a verseny arra is alkalmas, hogy az elméleti tudással rendelkező hallgatók találkozzanak az ipari környezettel, megismerjenek járműipari vállalatok folyamatrendszerét, az általuk használt technikát. Ugyanakkor a program a vállalatok számára is számtalan előnnyel bír. Erről számolt be Mucsi Máté, a LuK Savaria termékfejlesztő részlegének csoportvezetője.

Mucsi Máté, a LuK Savaria termékfejlesztő részlegének csoportvezetője

- Ez a verseny jó lehetőséget ad arra, hogy személyesen találkozzunk a hallgatókkal. Ez azért fontos, mert vállalatunknak folyamatosan szüksége van felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberekre, elsősorban gépész- és mechatronikai mérnökhallgatók szakértelmére. A feladat kidolgozása során arra törekedtünk, hogy meg tudjuk ismerni a hallgatók képességeit. A rugószegmens és laprugó felfűzésére kértünk megoldási javaslatokat, melynek során a hallgatóktól azt várjuk, hogyan lehet a leggazdaságosabban, leghatékonyabban kiváltani a kézi munkaerőt. A kérdés jelenleg is foglalkoztatja vállalatunkat, így ha megfelelő javaslatok érkeznek, akár a hallgatók megoldásait is beépítjük a megvalósítás során.

Földesi Péter rektor nyitotta meg a rendezvényt

Mucsi Máté hozzátette azt is, hogy a későbbi együttműködéstől sem zárkóznak el: ha sikerül jó kapcsolatot kialakítani, akár gyárlátogatásra vagy szakdolgozatírásra is várják a megismert hallgatókat. A csoportvezető elmondta azt, hogy a vállalat előszeretettel alkalmaz frissdiplomásokat, így a diploma utáni munkaajánlat sem zárható ki. Mint mondta, szeretnek fiatalokkal dolgozni, mert kreatívak, és a vállalati kultúrába is gyorsan beilleszkednek.

– Cégünk már a kezdetektől, azaz nyolc éve támogatja a rendezvényt – vette át a szót Horvátné Borsodi Mónika, a Borsodi Műhely Kft. ügyvezetője. – A fő cél mindig is az volt, hogy a mérnökhallgatók gyakorlati példákon keresztül valós ipari problémákkal, feladatokkal foglalkozzanak. Ez a konferencia erre ad lehetőséget, közel hozva a vállalti szektort és az egyetemi képzést. Segítséget nyújt a hallgatók számára a mérnöki munkák megismerésére, a vállalatoknak pedig potenciális lehetőség leendő munkavállalóik megismerésére. A példaértékű kezdeményezés során a hallgatók kreativitása és szakmai tudása mellett szerepet kap az előadási képességek fejlesztése, hiszen a megoldásokat szakértő zsűri előtt kell bemutatni.

A Nemak is adott feladatot a hallgatóknak (balról Nagy Dániel)

– Tavaly is részt vettünk, sőt, a hallgatók javaslatait be is építettük a megoldásunkba. Ugyan nem teljes egészében, ez afféle brainstormingnak felel meg inkább, ötleteket indít el, ráadásul a feladat során nemcsak a hallgatók ismerkednek meg a Nemakkal, hanem mi is velük. Több lehetséges feladat is felmerült, végül a döntő szempont az volt, hogy a rendelkezésre álló két nap alatt meg tudják oldani a feladatot. Vállalatunk a munkadarabok előrögzítésével kapcsolatban kért a hallgatóktól javaslatokat – tette hozzá Nagy Dániel HR referens.

A program az Európai Unió támogatásával a TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0055 azonosítószámú pályázat keretében valósult meg.
Hirdetés

Kiemelt Partnereink