Elemzések A németnél jobban teljesít a magyar ipar

A németnél jobban teljesít a magyar ipar

MTI/autopro.hu | 2015.10.07 11:07

A németnél jobban teljesít a magyar ipar

Rácáfolva a várakozásokra csökkent augusztusban a német ipari termelés. A magyar ugyanakkor nőtt.

Hirdetés

A német gazdasági minisztérium szerdán közölte, hogy az ipari termelés szezonálisan kiigazítva és naptárhatástól megtisztítva 1,2 százalékkal elmaradt a júliusitól. Ez 2014 augusztusa óta a legnagyobb mértékű csökkenés.
A Reuters által megkérdezett elemzők 0,2 százalékos növekedést vártak.

Az ipari termelés csökkenését a minisztérium nagyrészt a nyári szabadságoknak tudja be, és úgy véli, hogy az irány mindamellett "mérsékelten pozitív". Korábban közölt adatok szerint a feldolgozóipari megrendelések augusztusban 1,8 százalékkal zsugorodtak júliushoz képest, elsősorban az euróövezeten kívüli országok keresletének 3,7 százalékos csökkenése miatt. A minisztérium részben ebben az esetben is a "vakációeffektussal" magyarázta a visszaesést.

Ezzel szemben nálunk az ipari termelés volumene 6,2 százalékkal haladta meg augusztusban az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal - jelentette első becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. A növekedést az alacsony bázis is segítette, mert tavaly augusztus volt az a hónap, amikor a legalacsonyabb, mindössze 0,8 százalékos éves növekedést mért a statisztika. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,0 százalékkal csökkent augusztusban. A termelés az év első nyolc hónapjában 6,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét.

Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a tendenciák nem változtak a korábbi hónapokhoz képest, továbbra is a járműgyártás a fő húzóerő. A termelés több mint negyedét ez adja, a súlya pedig folyamatosan nő - tette hozzá.

Az előző hónaphoz képest a visszaesés a járműgyártással függ össze: augusztusban több nagy járműgyártónál is hosszabb leállás volt, ahogy megtörtént ez tavaly augusztusban is. Az akkori jóval nagyobb leállás miatt a visszaesés is közel 5 százalékos volt - mutatott rá.

A kiigazítatlan adatok szerint az idén márciusban volt az ipari kibocsátás eddigi csúcsa, amikor 11,5 százalékkal nőtt a termelés, a második legnagyobb pedig a júniusi 11,0 százalékos éves növekedés volt.

A munkanappal kiigazított éves adat az első negyedévben kétszer 9 százalék körül volt, januárban 9,2, míg márciusban 8,9 százalékos növekedést mutatott. A második negyedévben pedig egyszer 6, kétszer 6,4, illetve 6,5 százalékos bővülést jelzett. Az idei eddigi legalacsonyabb növekedést júliusban mérték: akkor 3,4 százalékkal nőtt az ipari termelés. Az augusztus részletes adatokat október 14-én adja közre a második becslés alapján a KSH, a szeptemberi ipari termelésről pedig november 6-án teszi közzé első becslését a KSH.

Kiemelt Partnereink