Techtogether A Kecskeméti Főiskola várja a Mercedes gyárát

A Kecskeméti Főiskola várja a Mercedes gyárát

Kovács András | 2010.02.23 15:16

A Kecskeméti Főiskola várja a Mercedes gyárát

Kecskemétet nem csupán a fővárostól való optimális távolsága, jó infrastruktúrája, hanem műszaki felsőoktatása, a GAMF múltja és jelene is segítette a Mercedes beruházás elnyerésében.

Hirdetés
Dr Danyi József rektor.
Dr. Danyi József rektor.

Amikor a Kecskeméti Főiskola rektorához, dr. Danyi Józsefhez készültem, belemélyedtem az intézmény honlapjába, s abból messze nem érződött az az eufória, ami Kecskemétre jellemző a autógyári beruházás elindulása óta. A kereső a Mercedes szóra nem is nagyon adott találatot, ezen túl azonban korrektek híradások, élő a kapcsolat, de még korántsem vált „Mercedes Főiskolává” a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kar (GAMF).

– Olyan hallgatóról nem tudok, aki közvetlenül azért jött volna hozzánk, hogy nálunk Mercedes gépészmérnökképzés van. Természetesen érdemes hozzánk felvételizni, hiszen a néhány éven belül komoly igénye lesz a Mercedesnek a diplomás műszakiakra. Amikor felvetem, hogy nem sok márkacsillagba botlottam az előcsarnokban, megtudtam, hogy a rektor megkérdezte a Mercedestől, hogy kiteheti-e a molinójukra az emblémát, de röviden és nagyon udvariasan érkezett a válasz: még nem.

A várakozás természetesen nagy – mondja a rektor –, de nem szaladhatunk túlságosan előre. A kapcsolat azonban élő és jó, 2009-ben többször is helyet adott a Mercedesnek a Kecskeméti Főiskola, itt tesztelték a számítógépes laborban a potenciális munkavállalókat és itt mérték fel a beszállítókat is. Molinó még nincs, de nemrégiben komoly felmérést végzett a hallgatók körében is a Mercedes.

Az eredmények szerint a GAMF diákjai műszaki alapismeretekből, illetve a mechatronikából jól felkészültek, a német nyelvtudással kapcsolatban kevésbé ígéretes a hallhatók tudása. Idézet a főiskolai honlapról: „Jónak ítélte a Daimler AG annak a tesztnek az eredményét, amelyet a Kecskeméti Főiskola GAMF Karának önként jelentkező hallgatóival írattak meg általános matematikai ismereteik, logikai képességük és németnyelv-tudásuk felmérésére. A legjobb eredményt, 3,9-es átlagot a logikus gondolkodás és a számsorozatok témakörben érték el a hallgatók, gyengén ment viszont a német nyelv, ott csak 1,6 lett az átlag. A Mercedes tovább folytatja a főiskolások tesztelését a kiemelkedő hallgatók gyártás-automatizálási ismereteinek felmérésével. Elképzelhető, hogy velük már szorosabb kapcsolatot alakít ki a cég.”


A nyelvtudás nagyon fontos
– Száz megvizsgált hallagatóból 16 jól szerepelt a mechatronikai vizsgán is, ők, információim szerint szerződésajánlatot kaptak a Mercedestől – mondja a rektor, s hozzáteszi, hogy a szakmai és a nyelvi ismereten túl a bajor márkának nagyon fontos a hozzáállás és a lojalitás is. Az, hogy az épülő gyárba folyamatosan várják a munkavállalókat, akiket utána képez is Mercedes, jelzi valamelyest, hogy a minőségi túlkínálatról még nem lehet beszélni – vélekedik dr. Danyi József.

Meglátásával teljesen összecseng a helyben és az ügyben mértékadónak számító baon.hu egyik januári írása a mercedes beruházásáról, miszerint: „A gyártási területre eddig a vártnál kevesebben jelentkeztek, ezért a cég a toborzási tevékenység fokozását tervezi, hogy még erre az évre összeálljon egy ötszáz fős kezdőcsapat. Sokak vélhetően a németnyelv-tudás hiánya miatt nem pályáznak.”

– Szeretnénk a németül tanuló középiskolásokból olyan csoportot létrehozni, amelyben a hallgatók a szaktantárgyakat már németül tanulják, s ez mindenképpen komoly előrelépés lehet – mondja a rektor, aki megemlíti a kiskunfélegyházi gépészeti szakközépiskolában folyó színvonalas osztrák képzést is, mint a nyelvi előrelépés egyik sikeres példáját.

Maga a Kecskeméti Főiskola is sokat tud tenni a német nyelvért – mondja dr. Danyi József –, hiszen a Tanítóképző Főiskolai Karon működik a Modern Nyelvek Intézete. Ezt kérte fel a Mercedes a már felvett munkatársak német nyelvi képzésére. És van, lehet köze a Daimlerhez a harmadik, a kertészeti karnak is: a környezetépítésben -védelemben részt tudnak venni a kitűnően képzett környezetgazdálkodási szakemberek és a felkészültebb hallgatók.

Mindez persze hosszú folyamat, s nem is most kezdődött: Danyi József, a Kecskeméti Főiskola rektora is aláírta 2008 októberében azt a szerződést, amely a Hírös Képző Konzorcium megalakulását mondta ki. A konzorcium a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelemi és Iparkamara kezdeményezésére jött létre, hogy megfelelő képzettségű munkaerő álljon rendelkezésre, mire a Mercedes megkezdi a gyártást Kecskeméten. A Daimler-Benz 2500 dolgozót foglalkoztat majd, de a beszállítókkal együtt legalább tízezerre tehető azoknak a száma, akik kapcsolatban állnak majd a Mercedes gyártással.

A Mercedes kadafalvi tanműhelye.
A Mercedes kadafalvi tanműhelye.

A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary (MBMH) Kft. információs napot tartott 2010 február közepén a kadafalvi ipari parkban kialakított tanműhelyében. Ezen részt vett a Kecskeméti Főiskola rektora is. Úgy tudjuk, hogy az üzem több jelentkezőre számított – mondta a baon.hu-nak –, a mai nap célja, hogy sokkal részletesebb képet kapjon mindenki az igényekről, a toborzásnak pedig nagyobb nyilvánossága legyen. Magam is sok új információhoz jutottam, hiszen korábban nem hangzott el ennyire részletesen, hogy milyen szakemberekre és milyen szintű tudásra van szükség. Tudtuk például, hogy műszakiak kellenek, de ma hangzott el először, hogy ezen belül kifejezetten gépgyártás-technológusokra, anyagtechnológusokra, minőségbiztosítókra és logisztikusokra van szükség. Ez szerencsére a Kecskeméti Főiskola GAMF karán mind megtalálható, és a festőüzem kivételével minden berendezés – beleértve a robotot – adott nálunk a tanuláshoz – idézte a rektort a baon.hu.

Felsőoktatási kapcsolatok

Amikor felvetettem, hogy Szeged menyire irigyli Kecskeméttől a Mercedes-beruházást, a rektor megértő volt, s a gyökereket hangsúlyozta. Szerinte Szeged az erős műszaki vonalat látja a GAMF Karon, hiszen itt már 1964-ben az automatizálásra jött létre a műszaki kar. Ma a felsőoktatás egységesítésével a gépészmérnöki és mechatronikai mérnöki alapképzés Kecskeméten is ugyanaz, mint az egész országban. Ezzel együtt A GAMF jó kapcsolatot ápol a Szegedi Tudományegyetemmel, a vendégelőadók kölcsönösségén túl több Szegeden végzett és doktorált fizikus oktat a Kecskeméti Főiskolán.

Persze az is tény, hogy szorosabb a kapocs a budapesti és a győri műszaki felsőoktatással, együttműködnek az alapképzésben és a járműgyártási szakirányokban. Ugyancsak példásnak tartja Danyi József Albstadt-sigmaringeni műszaki főiskolával való sikeres kapcsolatot, amely messze túlmutat a testvérvárosi protokollon, hiszen a Mercedes központi fejlesztőmérnökségéhez is megnyitja az utat.

Az egyik modern kollégium.
Az egyik modern kollégium.

A GAMF szakjai közül a legnépszerűbb a gépészmérnöki, s nem csupán nappalin, hanem levelezőn is jönnek a hallgatók és fizetnek a képzésért. A legnagyobb létszámú a mérnök-informatikus szak, ez a felsőfokú integrációnak köszönhetően új intézetet is kapott. További szakok: anyagmérnöki, műszaki menedzser és az ipari termék- és formatervezői szak.

– Hiába hirdetjük meg, hogy sok mérnök kell, meg tanár a természettudományi területekre, kevesen jelentkeznek, s azok sem a legerősebbek – mondja őszintén a rektor. A felsőoktatás létszámnövekedése nem járhatott a színvonal emelkedésével. Ezzel együtt a közel ötezer hallgatót oktató Kecskeméti Főiskolának megvan a maga elismert helye, ahogy a rektor fogalmaz: „elég közel Pesthez, s elég távol Pesttől”. A megállapítás mögött ott van, hogy a a GAMF vezető szerepe vitathatatlan a régió műszaki felsőoktatásában.

– Jó gazdasági környezetben dolgozhatunk, mindenkivel szívesen tárgyalunk, de ami erős, az erős – mondja a rektor, s kiemeli, hogy milyen példás az, amit a műszaki és informatikai tudománnyal elértek Kecskeméten. Nem vagyunk nagy egyetem, de nagy főiskola vagyunk, mondja a rektor, aki dolgozik a Szegedi Akadémiai Bizottságban is.

Egy nagy lépés előre
2009 decemberében Átadták a Kecskeméti Főiskola GAMF Karán az új infoteret, amellyel több, mint duplájára nőtt a nyilvános könyvtárként is működő műszaki és gazdasági szakkönyvtár alapterülete – olvasható Kecskemét város honlapján. Mindezt egy nagyszabású uniós projekt keretében alakították ki, amelyre közel két és fél milliárd forint támogatást nyert a főiskola a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programból – az infotérre ebből 106 millió forint jutott. Az ünnepélyes átadáson dr. Danyi József rektor kiemelte, a tananyag önálló elsajátításához valamennyi tudományterületen ma már nélkülözhetetlen az internetes hozzáférés, hiszen olyan gyors a tudományos ismeretek gyarapodása, amit nyomtatott jegyzetekkel lehetetlen követni.

2009 decemberében adták át az új infoteret.
2009 decemberében adták át az új infoteret.

A létesítmény 160 férőhelyes, amely magában foglal 54 számítógépes, 46 olvasótermi és 60 pihenőhelyet. A raktározás gondjain enyhít az ún. tömörraktár, ahol görgethető fémtárolókban 750 folyóméternyi könyv helyezhető el. Az infotérben természetesen minden számítógépen van internetes kapcsolat, de az intraneten más információforrásokhoz – mint a főiskola által előfizetett elektronikus folyóiratok, szakadatbázisok – is hozzáférhetnek az oktatók és hallgatók.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink